Sakramenty święte

INFORMACJE O PRZYJMOWANIU SAKRAMENTÓW ŚWIĘTYCH

Sakramenty ustanowione przez Chrystusa i powierzone Kościołowi, są znakami i środkami, poprzez które wyraża się i wzmacnia wiarę, oddawany jest kult Bogu i dokonuje się uświęcenie człowieka. Dokonuje się zamanifestowanie umocnienia wspólnoty Kościoła (Ludu wierzącego).

Chrzest

Dorosły przyjmując chrzest winien uczestniczyć w przygotowaniu przez katechumenat  i przez różne jego stopnie doprowadzony do sakramentu.
Rodzice dziecka i chrzestni, powinni być pouczeni o znaczeniu tego sakramentu i o związanych z nim obowiązkach.
Rodzice chrzestni i proboszcz winni troszczyć się, by nie nadawać dziecku imienia obcego duchowi chrześcijańskiemu!
Do godziwego przyjęcia chrztu przez dziecko wymaga się, by rodzice prosili o chrzest, a jednocześnie musi istnieć uzasadniona nadzieja, że dziecko będzie wychowywane po katolicku. Jeśli takiej nadziei nie ma, chrzest należy odłożyć.

JAKIE DOKUMENTY NALEŻY DOSTARCZYĆ ZGŁASZAJĄC CHRZEST DZIECKA ?
1. akt urodzenia dziecka z USC,
2. dokument tożsamości jednego z rodziców,
3. dane osobowe chrzestnych (adres, data urodzenia, data ślubu kościelnego).
4. zaświadczenie, że wybrani chrzestni mogą pełnić tę rolę

Rodzice chrzestni 
Ich zadaniem jest przedstawić dziecko do chrztu, a także pomagać i troszczyć się o katolickie wychowanie dziecka. Chrzestnym może być ten kto:

1. jest wyznaczony przez rodziców dziecka,
2. ukończył 16 lat,
3. jest katolikiem, bierzmowanym, przyjął Pierwszą Komunię Świętą i żyje 
zgodnie z wiarą,
4. jest wolny od kary kościelnej (może przyjmować komunię Świętą).

Przyjmujący chrzest może mieć dwóch lub jednego chrzestnego. Sakrament chrztu świętego przyjmuje się w swojej parafii.

 

Bierzmowanie

Sakrament ten przy współpracy człowieka, powoduje postęp na drodze do życia chrześcijańskiego, ubogaca przyjmującego darami Ducha Świętego, umacnia więź z Kościołem, umacnia i ściślej zobowiązuje by słowem i czynem być świadkiem Chrystusa oraz szerzyć wiarę i jej bronić.

Sakrament bierzmowania może przyjąć człowiek ochrzczony, który przystępuje do Stołu Pańskiego, ma odpowiedni wiek, został do sakramentu odpowiednio przygotowany i prowadzi życie zgodne z zasadami wiary.

WYMAGANE DOKUMENTU DO SAKRAMENTU BIERZMOWANIA
1.ŚWIADECTWO CHRZTU ŚWIĘTEGO,
2. ŚWIADECTWO PRZYJĘCIA PIERWSZEJ KOMUNII ŚWIĘTEJ,
3. ZAMIESZKANIE NA TERENIE PARAFII.

Świadek bierzmowania winien spełniać wymagania stawiane rodzicom chrzestnym (patrz sakrament chrztu).

 

Sakrament pokuty

W tym sakramencie wierni wyznają grzechy, wyrażają żal za nie i mają nieodpartą chęć poprawy, otrzymują przez rozgrzeszenie odpuszczenie grzechów.Tylko w taki sposób wierni świadomi grzechu ciężkiego dostępują pojednania z Bogiem i Kościołem.

Każdy spowiadający się jest zobowiązany wyznać co do liczby i rodzaju oraz określić okoliczności wszystkich grzechów ciężkich, które sobie przypomniał w dokładnym rachunku sumienia.

Każdy wierzący katolik zobowiązany jest przynajmniej raz w roku przystąpić do spowiedzi (co nie znaczy: tylko raz). Sakrament ten kończy się odprawieniem zadanej pokuty i naprawieniem wyrządzonej krzywdy oraz zadośćuczynieniem za grzechy.

Ze spowiedzi, sakramentu pojednania, można skorzystać każdego dnia przed Mszą Świętą.

Aby uzyskać darowanie kary doczesnej za grzechy odpuszczone, należy chętnie korzystać z daru odpustu zupełnego lub cząstkowego.

 

Najświętsza Eucharystia

Sakrament ten jest najbardziej czcigodnym Sakramentem, w którym sam Chrystus jest obecny, ofiaruje się za nas oraz jest spożywany, dzięki czemu Kościół – Lud Boży – żyje wiarą i ciągle wzrasta.

Wszystkie sakramenty i dzieła apostolatu katolickiego, kościelnego mają związek z Eucharystią i ku Niej są skierowane. Jest Ona źródłem i szczytem całego kultu Bożego (nic Jej nie zastąpi).

DO I KOMUNII ŚWIĘTEJ MOGĄ PRZYSTĄPIĆ OSOBY, KTÓRE:
l.  są ochrzczone (należy dostarczyć świadectwo chrztu), 
2. mają odpowiedni wiek,
3. zostały przygotowane przez dwuletnią katechizację,
4. wiedzą co przyjmują (mają rozeznanie).

Komunii świętej udziela się dzieciom w wieku 7 lat, jest to tzw. „Wczesna Komunia Święta” lub w klasie drugiej, co nazywamy obiegowo „Pierwszą Komunią Świętą”. O czasie udzielenia po raz pierwszy Komunii Świętej decyduje Proboszcz Parafii.

Należy przypomnieć, że każdy kto przyjął Pierwszą Komunię Świętą, ma obowiązek przynajmniej raz w roku na Wielkanoc ją przyjmować – co nie znaczy że tylko raz w roku – i w każdą niedzielę i święto nakazane uczestniczyć w Najświętszej Eucharystii.

Należy zachować także post eucharystyczny przynajmniej na godzinę przed przyjęciem Ciała Pańskiego.

 

Sakrament Chorych

W tym sakramencie Kościół powierza Chrystusowi niebezpiecznie chorych, aby ich podtrzymał i zbawił.

Sakramentu tego udziela się choremu w niebezpieczeństwie śmierci lub starości. Sakrament można powtórzyć, gdyby chory po wyzdrowieniu ponownie zachorował lub jego stan w chorobie by się pogorszył. Namaszczenia chorych udziela się zazwyczaj razem z Komunią Świętą. Dla umierającego taka Komunia nazywa się „Wiatykiem”.

Aby chory człowiek mógł przyjąć ten sakrament należy powiadomić kapłana (nie przez telefon !), podając dokładny adres, imię i nazwisko chorego. Chorego należy poinformować o przyjściu kapłana i odpowiednio na to spotkanie przygotować.

PRZYGOTOWANIE MIESZKANIA CHOREGO.

1. nakryć stół czystym, najlepiej biały obrusem,
2. zapalić świece,
3. przygotować wodę święconą i kropidło,
4. przygotować: sól (łyżeczkę soli na talerzyku), tampon z waty, trochę czerstwego chleba (1/2 kromki),
5. przewietrzyć pokój chorego.

Stary zwyczaj nakazywał wprowadzić kapłana do domu chorego trzymając w dłoni zapaloną świecę. Także wszyscy obecni w domu winni uczestniczyć aktywnie przez modlitwę w obrzędzie sakramentu chorych.

 

Sakrament Małżeństwa

Małżeńskie przymierze przez które mężczyzna i kobieta tworzą ze sobą wspólnotę całego życia, skierowane jest ze swej natury na dobro małżonków oraz zrodzenie i wychowanie potomstwa, zostało między ochrzczonymi podniesione przez Chrystusa do rangi sakramentu.

Sakramentalny związek małżeński mogą zawrzeć pełnoletni katolicy.

DOKUMENTY POTRZEBNE PO ZAWARCIA SAKRAMENTU MAŁŻEŃSTWA

1. Aktualne świadectwo chrztu (nie starsze niż 6 miesięcy),
2. Dokument stwierdzający tożsamość,
3. Świadectwo z ostatniej klasy katechizacji,
4. Świadectwo bierzmowania.
5. Jeżeli ślub ma być „konkordatowy” – odpowiedni dokument z USC

O pozostałych formalnościach narzeczem dowiedzą się przy spisywaniu protokołu przedmałżeńskiego.
Przynajmniej trzy miesiące przed planowanym terminem zawarcia sakramentu małżeństwa, narzeczeni zobowiązani są do zgłoszenia się w kancelarii parafialnej z w/w dokumentami, po wcześniejszym umówieniu się z Księdzem Proboszczem. Z ks. Proboszczem ustala się także datę planowanego ślubu i to odpowiednio wcześniej.

 

Sakrament Kapłaństwa

NA MOCY USTANOWIENIA BOŻEGO, PRZEZ SAKRAMENT KAPŁAŃSTWA, NIEKTÓRZY WIERNI SĄ USTANAWIANI ŚWIĘTYMI SZFARZAMI, PASTERZAMI LUDU BOŻEGO.

MŁODZIEŃCY, KTÓRZY CZUJĄ W SOBIE BOŻE POWOŁANIE DO KAPŁAŃSTWA OSOBIŚCIE ZGŁASZAJĄ SIĘ DO MIEJSCOWEGO PROBOSZCZA I PRZEDSTAWIAJĄ SPRAWĘ.

TO SAMO DOTYCZY DZIEWCZĄT PRAGNĄCYCH SŁUŻYĆ BOGU W ŻYCIU ZAKONNYM.

 

Pogrzeb Kościelny

Przez pogrzeb kościelny – Kościół, Wspólnota modlącego się Ludu Bożego wyprasza duchową pomoc zmarłym, okazuje szacunek dla ich dał i niesie równocześnie wiernym żywym nadzieję.
Gdyby pogrzeb miał być odprawiony poza parafią zmarłego, proboszcz zmarłego musi wyrazić na to zgodę.

Czasami odmawia się pogrzebu Kościelnego. Odmawia się pogrzebu kościelnego apostatom, heretykom, schizmatykom i innym jawnym grzesznikom, których pogrzeb kościelny byłby zgorszeniem.

WYMAGANE DOKUMENTY W CELU POCHÓWKU CIAŁA:
1. Świadectwo zgonu z Urzędu Stanu Cywilnego
2. Lekarska „Karta zgonu”
3. Jeśli zgon nastąpił w szpitalu – świadectwo przystąpienia do spowiedzi 
i Komunii Świętej.

POGRZEBY ODPRAWIANE SĄ O GODZINIE – 9.00 (w kościele)